Žaliosios olimpiados finalas!

posted in: Naujienos | 0

Spalio 18 dieną, sostinėje, parodų centre LITEXPO nugriaudėjo pirmosios nacionalinės „Žaliosios olimpiados“ finalas, kuriame dvylika komandų iš visos Lietuvos rungėsi dėl geriausios vardo ir pagrindinio prizo – kelionės į Vokietiją.

Vos tik atvykusius renginio dalyvius ir svečius pasitiko ne tik olimpinės kovos šurmulys – jie galėjo dalyvauti visą dieną veikusiose eko dirbtuvėse, bei semtis naudingų žinių konferencijose.

„Mūsų olimpiados pagrindinis tikslas – švietimas, siekis sudominti jaunimą ekologija, tausojimu, rūšiavimu, antriniu panaudojimu, nors nuo mažų dienų šio pavyzdžio iš tėvų dauguma jų nematė. Mes turime ugdyti visai naujus įpročius, parodydami jų naudą, tad dirbtuvėse ir konferencijose dalyviai turėjo galimybę susipažinti su žiedinę ekonomiką savo versle propaguojančiais, naują požiūrį į gamybą turinčiais eko dizaineriais, patys viską išbandyti. Konferencijose savo patirtimi dalijosi tokie žmonės, kaip INDI kūrybinės studijos įkūrėjas Simonas Tarvydas, apdovanotas „Lietuvos dizaino prizu“ bei „LECH LECHA Design“ dizainerė, sumanytoja Janina Zebireva, Lietuvos respublikos prezidentės Dalios Grybauskaitės įvertinta už kūrybingumą ir aktyvumą kampanijoje „Už saugią Lietuvą“. Manome, kad geriausias pavyzdys – gyvas pavyzdys, tad jį ir stengiamės parodyti“ – kalbėjo VšĮ „RV Agentūra“ direktorė, viena iš rengino organizatorių Vaida Griškevičienė.

Renginį atidarė ir sėkmės dalyviams linkėjo Vilniaus miesto mero patarėjas Albertas Lakštauskas. Viena iš renginio organizatorių, VšĮ „Žaliasis taškas“ marketingo ir komunikacijos vadovė Simona Rasalė su džiugesiu prisiminė kelią, kuriuo visi kartu ėjo iki šios finalinės kovos, bei įspūdingus pirmojo etapo rezultatus, kuomet 250 Lietuvos mokyklų susivienijo ir per mėnesį išrūšiavo daugiau nei 400 000 kilogramų atliekų bei įnirtingai taupė mokyklos resursus. Susirinkusiuosius taip pat pasveikino atliekų prevencijos ir tvarkymo strategijos skyriaus vedėja Jurgita Gaižiūnienė. Jos nuomone dalyvių kelias iki finalo buvo labai smagus, pilnas atradimų, kurie virto naudingomis žiniomis, tad jomis būtina dalintis ir edukuoti esančius šalia, kadangi tik būdami vieningi galime pasiekti daugiau.

Olimpiados finalo kovoje susitiko komandos iš visos Lietuvos: Alytaus r. Butrimonių gimnazija, Pasvalio r. Joniškėlio Gabrielės Petkevičaitės Bitės gimnazija, Molėtų gimnazija, Trakų r. Aukštadvario gimnazija, Kauno „Saulės“ gimnazija, Mažeikių r. Sedos Vytauto Mačernio gimnazija, Tauragės „Versmės“ gimnazija, Vilniaus Žirmūnų gimnazija, Šalčininkų Jano Sniadeckio gimnazija, Ukmergės Jono Basanavičiaus gimnazija, Birštono gimnazija bei Vilniaus statybininkų rengimo centro Fabijoniškių skyrius.

Komandos atvyko rimtai pasiruošusios, apie tai bylojo jų prisistatymai, kuriuose moksleiviai vaidino, grojo, dainavo, skandavo – kiekvienas parodė savo komandos vertybes, tikslus ir siekius, bei žinias, kurias kaip ginklus naudojo visos trijų dalių kovos metu. Prie mokyklos garbės gynybos prisidėjo ir sirgaliai, kurie savo šūksniais ne tik palaikė komandas bet ir patys kovojo dėl tik jiems skirto prizo.

Olimpiada subūrė dvylika geriausiai pusfinaliuose pasirodžiusių ar vasaros užduotis atlikusių komandų, tačiau po įnirtingos kovos, nedidele taškų persvara, konkursą laimėjo Molėtų gimnazija ir jos komanda „Bio MG indikatoriai“, antroji vieta atiteko Ukmergės Jono Basanavičiaus gimnazijai „Polietilentereftalatas”. Trečiosios vietos nugalėtojai – Pasvalio r. Joniškėlio Gabrielės Petkevičaitės Bitės gimnazijos mokiniai „Flamingai“.

„Iš tiesų, mokytoja dalyvauti mus „pasikvietė“ net nesiūlius, o mes trumpai apsvarstę sutikome, nes neturėjome ko prarasti, be to, mūsų mokykloje rūšiuoti jau ir taip buvo įprasta. Pirmasis etapas nepasirodė ypatingai sunkus, tačiau to, kas įvyko ruošiantis olimpiadai ir dalyvaujant joje nesitikėjome – kiekvienas turėjome savo temas, kuriomis domėjomės, ruošėmės ir nors jau seniau buvome girdėję apie ekologiją, rūšiavimą ar klimato kaitą, tų problemų taip jautriai pajusti ir suprasti iki šiol neteko. Ši iniciatyva leido sužinoti tai, kas mūsų įpročius pakeitė visam gyvenimui ir dabar jau niekaip neįsivaizduotume savęs metančių plastiką į komunalinių atliekų konteinerį“ – kalbėjo nugalėtojai, Molėtų gimnazijos mokiniai „Bio MG indikatoriai“.

Visoms olimpiados komandoms įteikti pažymėjimai, o prizininkai pasipuošė Simono Sonkino iš naudoti nebetinkamų riedlenčių sukurtais medaliais. Pirmosios vietos nugalėtojai gavo trofėjinę taurę, kurią kitais metais perduos naujiems olimpiados laimėtojams, bei jau visai greitai mėgausis kelione į Vokietiją, kurioje ne tik ilsėsis, bet ir aplankys svarbius Vokietijos atliekų perdirbimo taškus, kur toliau gilins žinias ir tobulės ekologijos srityje.

Nacionalinė „Žalioji olimpiada“ – pirmą kartą Lietuvoje vykstantis, VšĮ „Žaliasis taškas“ ir VšĮ „RV Agentūra“ organizuojamas nacionalinis tarpmokyklinis aplinkosaugos konkursas, kurio tikslas – ne tik išmokyti rūšiuoti, o apskritai atkreipti dėmesį į šiuolaikinio žmogaus elgseną, suteikti progą gilintis į šiuo metu aktualias aplinkosaugos problemas ir imtis realių veiksmų, prisidedant prie problemų prevencijos.